Разглеждане на всички мнения на Vov
|
Tekis написа: Става дума, че при възникване на кавитация на стрела, отрицателните ефекти може да надхвърлят положителните.@Vov:
Може ли да ги кажеш тия отрицателни ефекти за да мога да си ги сравня за мен си с положителните.
М-да, мога - тези, за които се сещам:
Като цяло разглеждаме харпун с подходяща маса, стрела и ластици, способни на прицелна стрелба над 5 м.
1. В обичайния случай, дори и стрелата да тръгва с 30 м/с и ластиците да й придават някаква сила почти до самото отделяне на стрелата от главата, прицелно на разстояния над 5 м отиват стрели с долна контра. Долната контра създава сила, насочена нагоре и така забавя, дори прекратява понижението на върха при намаляване на скоростта на стрелата. Финките пък, създават сила надолу и тя отклонява задния край на стрелата надолу. Така стрелата получава положителен ъгъл на атака и за сметка на част от скоростта си запазва приблизително праволинейна траектория на сравнително по-големи разстояния. (Не че е възможно да се уцели бързо движеща се голяма риба на 6-7-8 метра... ) Справка: италиански изпитвания, записани в басейн.
И сега, ако такава стрела започне да причинява кавитация, тя най-напред ще възникне около контрата и финките, а при по-нататъшно увеличение на скоростта - и след задния край на стрелата. Появата на кавитация около долната контра означава, че тя няма да се опира на вода, а на газ(ове) и вероятно върхътпо-рано ще почне да отива надолу, което не е добре. Всички тези процеси протичат толкова бързо, че дори с GoPro да ги снимаме, няма да разберем какво точно кога и защо се случва...
А иначе при движение на стрелата, след челното съпротивление и това от линията, вероятно съпротивлението на триене е следващата най-голямо. И неговото намаляване би увеличило прицелната далекобойност при равни други условия, за това създаването на въздушен мехур около стрелата звучи толкова примамливо.
2. Друг отрицателен ефект може да е голямата видимост и шум на въздушните мехури. Може тяхната поява да плаши следващите идващи риби...
3. При скорости, предизвикващи кавитация, никак не е ясно какво ще е влиянието на малките кривини, неточности по връх, контри, тяло, финки, линия и пета на стрелата...
Изобщо, според мен, за да може едно тяло да се движи във въздушен (кавитационен или друг) мехур по - например хоризонтална траектория, е необходимо някакви малки части от него да останат да се движат във водата, за да може с тях да се осъществява управляемост/устойчивост на траекторията. Ако това е вярно, няма смисъл да правим ролковите си харпуни чак толкова силни, че да създават кавитация.
П.п. Но, ако някой има желание и условия, бих обсъдил един подход за нарочно създаване на кавитация – да видим какво ще се случи...  |
|
Еййй, трудно се общува с написани текстчета. Почти всеки бърза, за къде бързаме...
Вярвам, всеки заинтересуван е видял, поне на кино, как излитащите от някои харпуни стрели образуват мехурчета около себе си. Това означава, че при дадената форма на стрелата, температура, околно налягане и др., скорстта е достигнала стойности, при които на някои места около стрелата статичното налягане пада толкова, че разтворените във водата газове се отделят; още наричано кавитация.
Сега не става дума за ЧМ, видимост 3 м и дълбочина 5 м...
Вероятно по тези причини преди време почнахме да обсъждаме кавитация при ластични харпуни, после някой пусна филмче за пингвините, руското торпедо подводници и пр. и пр.
Тук ОБСЪЖДАМЕ всички възможни мислими и немислими гледни точки, конструкции и пр. Ако на някой не му харесва, най-лесно е да не чете темата. Ако пък искаме да обсъдим с какво най-добре да ловим риба в ЧМ, то е в друга тема!
Дори само ако си представим къде ще отидат "финките", акулските перки, тетивите, контрите... ако стрелата на ластичния ни харпун се завърти при изстрел, обсъждането ще спре от самосебе си. 
Става дума, че при възникване на кавитация на стрела, отрицателните ефекти може да надхвърлят положителните. Поради отдалечеността ни от райони с големи риби, не правим масово такива харпуни, способни да кавитират стрелите и затова ни е непозната материя. Ако имах(ме) 5-8 хиляди лева да отделим само за едните изследвания, щяхме да ги направим, но като нямаме, гледаме и четем какво са направили колегите и, обсъждаме НЕ СИ ПОСТАВЯМЕ ЕТИКЕТИ, не критикуваме.
[Завъртането на излитаща стрела, уцелвала монета от 1 рубла на разстояние 8 (или 10, вече не помня) метра в хоризонтална равнина, е извършвано втората половина на ...70те години. ] Не е необходимо да "подскачаме" - "Това не е възможно, защото не е възможно" Не помня дали стрелата е била вързана, но за хидропневматичен харпун летящата втулка е стандартно решение. Като гледам, почнаха да връзват по този начин и някои ластични. Контрите може да са 2 и да са законтрени с метална втулка, правено е... Изобщо, ако сме добронамерени и прочитаме по-внимателно написаното във форума, ще си икономисаме допълнителни разясняващи обяснения.
Пожелавам приятно и успешно ловуване на всички.  |
|
Лозане, ПАК не си догледал, допрочел или разбрал ли? Знам, че някой ден ще се научиш да общуваш.
Въпросът за движение на тела във вода със скорости/механизми, позволяващи драматично нарастване на скоростта на желаните разстояния има общо с тази тема -"Ролков харпун", доколкото някои колеги, че и фирми, създават харпуни с начални скорости на стрелите, предизвикващи кавитация - с всички желани и нежелани следствия.
Доста отдавна един колега обмисля формата и размерите на връх на стрела, създаващ кавитационен мехур (желателно) покрай цялата й дължина...
Форумът е за общуване, по теми, не за заяждане и лепене на етикети.
А при движението на продълговати тела в кавитационен мехур има поне още един момент, за който не съм срещал информация. Стрелите и куршумите, движещи се във вода пропадат от гравитацията малко по-бавно, отколкото във въздух, защото водата е доста по-плътна (дори и да нямат положителен ъгъл на атака, създаван от долна контра и горни акулски перки).
Ако трябва обаче да се движат в кавитационен мехур, те непрекъснато ще пропадат към центъра на Земята и би трябвало да се предприемат специални мерки, за създаване на много по-голямо налягане на въздуха отдолу, под движещото се тяло (стрела, куршум, торпедо, подводна лодка...) или, както си е в природата и при руското торпедо, части от тялото да излизат извън въздушния мехур, да се движат във водата и там с подходящ ъгъл на атака създават необходимата за устойчива траектория подемна сила. Всичко това са фантазии, поне за сега. В бъдеще - не се знае.
При стрелба с харпун на големи дистанции е използвано и завъртане на стрелата около надлъжната й ос за създаване на жироскопична устойчивост (прецесия).
А от наблюдаваното до сега, при дадена форма и сила на ластиците, стрелата в някои случаи получава такова ускорение и скорост, че в началото, примерно 1-2 м, се движи в хаотични кавитационни мехурчета. По-нататък скоростта намалява и силите, влияещи на движението на стрелата, са (уж) по-познати. |
|
Някой знае ли нещо повече, как е станала голямата беля? |
|
@Dims: Съмнявам се, че малко повече хлабина в тази ос влияе на посоката на полета на стрелата. О момента на "спускане" или "отпускане" на стрелата до напускане на тялото, й влияят доста други сили. |
|
?...? ... и ще се лишат от нашия туристически поток? Съмнявам се.
Разбира се, че трябва да спазваме законите - изобщо.
Към и от Гърция си пътувахме без някой да ни пита "Имате ли ножове и стрели..." около 5-6 години вече. |
|
@ruslani4: Ха-ха, журналистите, пак, сензация да има!... "Свръхзвукова" скорост - във въздух - на малки височини е около и под 1240 км/ч... Във вода скоростта на звука е около 5400 (!!!)км/ч... Въпросните торпеда, подводници и каквото и да е, се движат във въздушна среда, не във водата... Е, 5400 км/ч не е около и малко свръх звукова, ами си е над 4,3 М, което е ...само фантазии.
За практиката обаче, би билодостатъчно някой воден/подводен съд да се движи примерно 1 час със скорости 200-300 км/ч, за да обърка всички сметки на противника.
Няма предели за творчеството, ... кой сега ще измисли с какво точно да си мажем стрелите, за да им намалим съпротивлението на триене 10-20-30 пъти?  |
|
@hipokrat: Дори и да утежниш някак си тялото, то няма да е достатъчно, за да поеме прираста на отката от 2 х 16 на 3,5, ускоряващи стрела 130 х 6,75.
Но ако скъсиш стрелата до възможната най-малка дължина, масата й може да не нарасне или да на расне малко, в сравнение с оригиналната. На нея ако сложиш 2 ластика х 14 мм, може да опитваш с тяхната дължина и да получиш мааалко по-голяма начална скорост, поносим откат и малко по-голяма далечина на прицелната далекобойност. Също по-дебелата стрела би я изкривил по-трудно при забързано дърпане от дъното в края на апнеята.
Дали си струва усилията - всеки сам решава. 
А за успешността на подводния лов - колегите са казали ясно. |
|
@shooter: Браво Симеоне! Тук май рибите се захласват по художествения харпун (не се сещам кой ще да го е произвел ), и тежестите... За колана и буя да не говорим!  |
|
Брав Златко, браво Яворе! (30тия метър...) |
|
Ммм, някакво развитие?  |
|
@Valyo68: Независимо от силата на ползвателя, при зареждане на 20 и повече мм ластици до коеф. 3,5, се получават синини на гърдите, което е необратимо и много вредно. На следващия ден пък се зарежда върху същите синини и дори да се сложи допълнителна подложка (джапанка) вече е късно.
Имам 100 см Пикасо - оригинално беше с 2 х 16 мм (разтегнати до 3,5) и му бяха малко излишно силни - гърчеха стрелата, независимо (разбира се) от целия водач. Затова 2 х 14,5 ластици, разтегнати до 3,2 - 3,3 ще имат достатъчно сила, по-голяма от 1 х 20, без да причиняват синини. Забавянето от зареждане на 2 ластика е несъществено, теглене надолу и пр. - също...
Това за синините сме го обсъждали и си мислех, че повечето сме наясно.  |
|
Питайте местните - с уважение...
Оглеждайте се за бомбаджии - няма как да ги знае човек предварително... |
|
Да, с подходящи дължини.
Ластици за ролер - кое трябва да им е различно?? Нищо. Ако са добри, то е и за всички харпуни. Че някой е забъркал нова смеска с прекрасни качества и я е приложил на ролер, просто са хубави ластици...  |
|
@eel: Гледай да не увисне и се закачи някъде. |
|
Dobs написа: @thumper:
Изразявам личното си мнение. Ако цената е една и съща аз бих избрал по-добре стъкмен алуминиев харпун, отколкото недобре стъкмен карбонов харпун, който ще има нужда от "настройки" (разбирай допълнителни харчове).
Ако ще ползваш харпуна с един ластик (или два тънки) не виждам голямо предимство на карбоновата тръба пред алуминиева такава.
Виж ако говорим за "монокок" харпун от карбон, тогава нещата са различни...

Ако ще ползваш харпуна с 1 ластик или 2 тънки, не виждам никакво предимство... Има редки случаи, в които може да се наложи хвърляне на харпуна върху скалите... Или неволно странично натоварване при транспорт...
И, отново, не говорим за монококови изделия с 3 х 17 мм или 4 х 16 и пр.  |
|
Да,... ще трябва да се добавят и достатъчни по обем кухини. Когато е на повърхността, те са пълни с въздух... преди да тръгне надолу, се пълнят с вода, така, че да остане мааалка положителна плаваемост, преодолима с двигателя...
И може някой да реши лесно да се гмурне доста надолу - без тежести на колана - около дъното спира двигателя и пуска скутера, ловува някакво време и после леееко да си изплува почти пасивно.
Това последното зависи от личната положителна плаваемост, плаваемостта на костюма ииии ...здравия смисъл на гмуркача...
П.П. Макар и технически сложно, и гмуркачески увличащо и опасно, не е невъзможно. |
|
...Старателното поставяне на флаг на буя увеличава вероятността лодкарите и туристите да се сетят, че май не трябва да се доближават до него. |
|
Айде, честит подарък Яворе! Вярно много е специален жеста!...
Това Алхеми ... |
|
Хм, за изграждане на точни, правилни навици (динамични стереотипи), най-добре е първо да се чуе информация с обяснения "защо?", след това да се потренира пред опитен колега в контролирана среда и тогава да се практикува самостоятелно...
Както Иван е написал много отдавна, "На форуми не вярвай" - може нещо да не разбереш как точно се прави, или да го правиш леко грешно, самият съвет да е стар - т.е. неверен... и пр. |
|
Нови Продукти
Цена: 561.00 Лв.
Spearfishing
|