Разглеждане на всички мнения на Vov
|
Поднасям моите съболезнования към всички пострадали.
Най-тъжното е, че през 2005 и 2006 от 28 области бяха наводнени 27. При възстановяването навсякъде бяха изяснени причините за големината на щетите: дългогодишно непочистване корита на реки, канали и канавки, непочистени язовири - със силно намалени полезни обеми, незаконно построени къщи в заливните зони, никаква организация за оповестяване на населението, някои промишлени строежи, преграждащи пътя за оттичане на големи води и също "големият" дъжд, който все пак се изсипва през няколко десетки години... За застраховки не говорим.
И никой нищо не направи - отново в цялата страна.
Сега отново - същите причини и същите поражения... Наистина няма кой да ни помогне. |
|
Дано през 2016 есетровите да станат толкова много, че да ги срещаме почти както платерините!!
Браво колега. |
|
Максимална ширина (разпереност) и малка дължина на перото, както обсъждахме по-рано.... Опитите, изследванията и постиженията продължават...  |
|
@Enisay: Колега, на 15 м хора са се гмуркали и с гумени плавници за 15 - 100 лв... Може да прочетеш в темата "Плавници, но какви?" - освен цената има доста други фактори, които е добре да отчетеш. Така само на гол въпрос има вероятност съветите да са - не най-добрите...  |
|
Ееех, сега май сме готови за следващата крачка: въвеждане на стандарт, или поне представа, що е то меки, средни, твърди и много твърди пера. Ако искаме да говорим точно, еднозначно и разбираемо за всички, трябва да имаме сравними величини. Както примерно всеки знае, че 2 метра е 2 пъти по дълго от 1 метър... обувка № 42 е по-малка от № 44 и пр.
Засега производителите не използват единен стандарт или система, по която всички потребители да можем да се ориентираме.
Бих им предложил такава, не е много сложно, а дотогава вероятно трябва просто да не забравяме, че всички "soft, medium, hard, extra hard" думички имат само ориентировъчна стойност и най-добре ще разберем твърдостта на дадени пера, чак като ги поставим на дадени пантофи и плуваме/гмуркаме няколко дни - по няколко часа.
Идеалното съчетание на пера, пантофи, дължина и сила на краката, и геометрия на движение на краката се установява чак след мнооого тренировки - като се убедим с кои плавници изминаваме най-голямо разстояние под вода.
Това се отнася за някой, който действително иска да подобри постиженията и безопасността на гмурканията си и е склонен да си каже, че и след десетилетия опит има какво да научи. Останалите си знаят и такива обсъждания са ... някакви.  |
|
ruslani4 написа: Какво значение има теглото на гмуркача, при положение, че във вода сме безтегловни? Просто с меки пера би следвало да правим по-плавни махове и да ускорим постепенно, а не да ги натоварваме със сила.
Колега, когато едно тяло се ускорява от 0 до някаква скорост, времето за ускоряване зависи от масата на тялото и силата на ускоряване. Теглото има значение когато сме на кантара.
Ако сравним двама гмуркачи с еднакви плавници и еднаква сила, балансирани неутрално на една и съща дълбочина, времето им за ускоряване от 0 до някаква скорост зависи само от масата на гмуркачите. F=ma, a=F/m (Нютон) тоест, щом масата е в знаменател, колкото е по-голяма тя, толкова е по-малко полученото ускорение...
Иване, всички ние, без да се усетим, в един момент искаме бързо, колкото можем по-бързо да се махнем от дъното и да достигнем повърхността... Това се случва масово, когато подобни въпроси не са специално обсъждани, модел на поведение не настоятелно препоръчан и... някои хора така си гмуркахме с десетилетия (!).
1. Ако съм правилно балансиран на която и да е дълбочина, трябва да съм лееко отрицателен - 1-4 кг. Тогава тръгването е лесно - отблъскване с ръка, с дръжката на харпуна...
2. Не е необходимо да развивам голяма скорост нагоре. С умерена (0,7 - 1 м/с) скорост ще стигна по-далеч = ще изразходвам по-малко О2 за единица изминато разстояние. Тогава не се налага да се учестяват или увеличават маховете, освен обичайното - при всяко тръгване 4-5-6 маха.
3. "Меки" пера - няма как едни и същи пера да са по мярка за 60 кг гмуркач и за 120 кг, при всички други равни условия. Много ясно, че за по-тежки хора и които предпочитат да свиват коленете си повече, "меките" пера ще бъдат по-твърди от тези за по-леки и плуващи с по-изправени колене.
4. Каквито и да са перата и пантофите, ако се отблъснем от твърда неподвижна преграда с тях, причиняваме разрушително разтягане в зоната пред пръстите. Както вече сме обсъждали, не са се появили перата с променлива твърдост и якост..  |
|
Yavorsub написа: Мекото перо е за да се използва по-добре енергията на перото а не да се сгъват колената.
В повечето случаи гмуркачите не се усещат как не ползват перото правилно, как се отблъскават и най-вече в плиткача как неволно без дори да подозираме влачим , дерем и натоварваме перата по начин за който не са създадени. .
Ето го важното!
Нашите плавници създават тяга САМО когато бутат вода назад. За да стане това, първо трябва да се отклонят/огънат до ъгли много близки до 90 град. - и в двеге посоки. И то не само предната част, а ако може - цялото перо - от пръстите... Всеки е усещал и виждал, че твърдо перо не може да се огъне така.
Има един психически фактор, който ни подтиква инстинктивно да искаме по-твърдички пера: усещането за сигурност, което се получава при способността за бързо тръгване от място - както от повърхността, така и от дъното, или хоризонтално... Само че, на твърдите пера им работи доста малка част от площта. Бързото тръгване са получава, защото те се изправят много бързо. Изправянето започва дори още преди кракът ни да е завършил поредния мах... НО имаме много нисък КПД и огромен преразход на кислород, включително и поради необходимостта от по-голямо сгъване в коленете и тазобедрените стави, което създава допълнит. съпротивление.
Като говорим за меки пера и меки пантофи, непоглъщащи енергия, е много важно да уточним от какнво се получава "мекотата". Едната причина е по-малкият брой платове, втората - подходяща смола, втвърдител и изпичане, но има и трета, на която производители, желаещи да ползват евтини материали вероятно не обръщат внимание. Третата, изключително важна характеристика е разполагаемата разтегливост на плата (още наричана еластичност, елонгация). От предоставената от производителите информация само най-скъпите платове имат работна разтегливост 2% и повече при голяма сила на опън. [Точно тук въглеродният плат е най-добър от всички подобни.]
При отблъскване от дъното или от камък горните(външните) платове се разтягат НЕРАВНОМЕРНО ПО ДЪЛЖИНАТА СИ - близо до пръстите се създава област с много голямо и за кратко време създавано разтягане, докато останалата част от перото е почти права. Нито едни плавници не са създадени за такива натоварвания. И, въпросът с нечупене на перата се решава или като се сложат твърди нерви на пантофа, непозволяващи на перото да се огъне значително + леки "подпори" от долната страна при някои пластмасови, или като се използват най-разтегливите платове. Но и в двата случая може да се намери гмуркач, който с рязко отблъскващо движение да премине границата на разтегливост на дадено перо - и да го скъса. Значение има и радиусът на закръгление в областта на сгъвката; доста производители вече го разбраха.
Следователно решението е - провеждане на достатъчна самоподготовка и настройка никога да не се отблъскваме от нищо с плавници. Ако не можем, да си обзаведем (особено за лов до 3-5 м) яки пластмасови пера, които без съжаление ще изхвърлим след като ги надерем здраво.
Защото паниката, която счупване на перо на голяма за даден гмуркач дълбочина може да причини, е много опасна - повишава в пъти потреблението на О2, силно намалява възможностите на съзнанието да преценява и взема бързо най-правилните решения и пр...  |
|
Преди време нашироко и на дълбоко обсъждахме как точно работят плавниците на морски животни и риби, как - за хора, каква форма и качества биха били желани, най-добри...
Ето тук, по долу връзка към известния плавник Луносет - плод на 14-15-на години непрекъсната работа с мноооого ресурси. Първото желание на автора е било да създаде плавник, с който може да развие по-голяма скорост от наличните на пазара.
За интересуващите се - са обяснени доста от явленията, които се случват и силите, които действат при обтичане на перото... Едва ли някога ще гмуркаме за риба с него, но е показателно за сложността, кято хората срещаме при опитите ни да имитираме Природата.
Показателно е също как е решен въпросът с пантофите и връзката им с перото.
[link]
[link] |
|
@Ivaylo Popov: Както каза Иван, пантофите Имършн са създадени за техните пера от въглероден плат. Те са изключително меки - почти никаква енергия не се губи за огъване на самите нерви. НО, перата са достатъчно силни и достатъчно разтегливи по цялата си дължина; в комбинация работят отлично.
Едно от главните достойнства на някои видове въглероден плат е тяхната голяма разтегливост (над 2%) и голяма здравина на опън...
Не всички пера на пазара са направени от такива платове. И докато съчетанието на меки пера с твърди (нерви на) пантофи не води до счупване, то пера с ниска разтегливост поставени на меки пантофи - не е добре.
Напълно разбираемо е желанието на всички ни да намерим оптималното съчетание за себе си между пантоф, перо, цена и пр., но методът "проба - грешка" излиза ...не много евтин, а може да е и опасен.
Моето предложение е - монтирай си истинските пера.  |
|
Ножът за спасяване е добре да бъде като бръснач.
Другият нож - за обработка на риба и пр. - също, но и да се затъпи, не е опасно. |
|
Еййй, малко?! 
Браво Мартине, стопли ли се водата? |
|
Става все по-интересно. Ако колегата успее да доведе всички необходими измерения до приемливи стойности, ще бъде нова, отчетлива, голяма крачка в харпуностроенето.  |
|
Браво Ивайло! От тук изглежда отлично!  |
|
Щом при такава маса на тялото чувстваш болезнен откат, вероятно много си усилил ластиците... Степен на разтягане 3,3 - 3,5 е най-голямата препоръчвана - за да не се повреди ластикът бързо.
Щом ги целиш, значи е добре, наслука!  |
|
Turmans написа: ... Чак ме заболява ръката от отката и се замисям преди да натисна спусъка. ...
Ако може да се увеличи съществено масата на тялото... откатът ще намалее и точността ще нарасне. |
|
Говорих с Чавдар, каза да заповядаме - както предния път...
Ако искаме ние да не закъсняваме, а и хората от басейна да си се приберат, моля всички да бъдем на паркинга на басейна в 18.00. Докато се поздравим, внесем екипировката, облечем и разпределим, можем да започнем в 18.45. До 20.30 - стрелба, до 21.00 трябва да приберем екипировка, душ, обличане и да напуснем на басейна.  |
|
Да, ще звънна на Чавдар, като приемем, че условията ще бъдат както предния път... |
|
Нови Продукти
Цена: 4.00 Лв.
Spearfishing
|