Разглеждане на всички мнения на Vov
|
Рекламната информация показва чудесни свойства на материала за перата. |
|
Приятели и колеги,
Струва ми се, че дойде време да затворим тази тема. След толкова години обсъждания, практически опити и нови обсъждания, изглежда си изяснихме същността, положителните и отрицателните страни на ролковото задвижване и можем (почти) уверено да вземем обосновано и информирано решение трябва ли ни такъв харпун, за какъв лов, сами ли да го правим или да си купим/поръчаме и пр.
Моля за вашите предложения „ЗА” или „ПРОТИВ” заключването на темата.
Според мен досега стана ясно следното:
Предимства на ролковото задвижване:
1. При равни дължини на тялото ролковото задвижване позволява придаването на повече енергия на изстрелваната стрела. [Сега, някой ако иска да сравни 2 метрово тяло дебело една педя, на което може да се сложат 6-7 ластика по 14 – 18 мм разтягани по класическия начин.... може, и такова ролково задвижване може, но тук говорим за задвижването на стрела, годна да вземе примерно 100 кг риба.]
2. Времето за ускоряване на стрелата при ролково задвижване е значително (до 2 пъти) по-голямо от класическото.
3. (Следствие от 2.) Усещаният откат е доста по-малък при равни други условия. Всъщност това е може би главното предимство на ролковото задвижване, което позволява от по-малко и по-леко тяло да се изстрелват по-тежки стрели с достатъчна скорост. Преди години си мислехме, че откатът е относително малък, защото част от ластиците се движи назад, но този ефект е слаб. По-важно е времето (става дума за милисекунди, което за големи риби е без значение).
4. Това задвижване позволява използването на относително по-къси и по-дебели стрели, които са по-здрави при равна маса с по-дълги и по-тънки такива.
5. Увеличеното време за ускоряване и по-големият диаметър на стрелите намалява съществено склонността им към високочестотни трептения, поглъщащи много енергия и изискващи специални мерки за борба. (Може да се окаже, че по-дебелите стрели и по-дългото време за ускоряване премахват изобщо необходимостта от водачи на стрелите!).
6. Натоварването на тялото в областта на главата е близо до симетрично, ако има огъващи моменти, те са слаби, което създава запас от здравина там.
7. Относително по-малката необходима дължина на тялото осигурява по-добра маневреност, което си е важно.
Недостатъци на ролковото задвижване
1. Ластик (т.е. уязвима част) минава под тялото и трябва да се пази от скалите.
2. Усложнена конструкция на главата, която може да доведе до затруднено уравновесяване на стъкмения и зареден харпун. (Тук под „уравновесен” харпун разбирам в идеалния случай възможността той да се държи продължително само с два пръста за петата в хоризонтално положение, зареден).
3. Възможността, при някои съчетания на форма и големина на детайлите на главата опашката на стрелата да се повдига и стрелата да бие надолу от очакваното.
4. Разтягането на ластиците не е равномерно по цялата им дължина. В областта на ролките и след тях то е по-голямо от това преди ролките. Това увеличава възможността от преразтягане на ластиците, ако схемата е разчетена за 3,5 и повече пъти.
Възможно е, разбира се, да има и други преимущества и недостатъци.
Според мен преимуществата са повече от недостатъците, особено като се използват умело новите материали.
Ролковото задвижване има място под слънцето, има и почва у нас!
О тук нататък всеки може да реши дали иска съвсем къс харпун за работа в дупки или среден – за обща употреба, или такъв с 8-8,5 мм стрела, с 2 чифта ролки, съчмени, плъзгащи лагери, полиспасти, водачи, долни/горни/2 контри (странични), върхове на резба, връзване на стрелата с летяща втулка, дърво, въглерод, ролкова глава на метално тяло и всичко останало... Възхищавам се на всички, които се осмелиха сами да създават харпуни изобщо, а ролкови – особено.
Благодарен съм на създателите и администраторите на този сайт, чрез който имаме възможности да обсъждаме всичко, свързано с любимото ни занимание.
Дерзайте отличници! |
|
Харпунът е много добър за ЧМ. Само при транспорт е по-добре стрелата да е извадена от касетата и главата. |
|
Браво, поздравления! 
Ластиците може и 2 х 17 мм, но разтегнати на 3,2. |
|
@deliburan: Лозане, май и ти не внимаваш в темата. Тя е за всичко, свързано с ролковите харпуни. Не само какво може някой да си построи в своята работилница, а какво е възможно, какво са постигнали хората и как са го постигнали.
Значи, ако приемем, че при създаването на един харпун въпросът със съотношението на масите на стрелата и тялото е решен, продължаваме да мислим как да увеличим началната скорост на стрелата, без да влошаваме точността. Е, то е ясно - повече ластици, които зареждаме един по един, а после те теглят (стрелят) едновременно. При тези опити, както чуждестранни, така и наши, се изясни, че при прекалена за дадена стрела сила на ластиците, стрелата се гърчи при ускоряването и след това и тези отклонения(вибрации) могат да погълнат огромна част от енергията, едновременно увеличавайки разсейването на стрелбата.
За да намалят това нежелано явление, колегите бат' Данчо и доста други, използват затворен водач. Но се оказало, че ако и водачът и стрелата не са мнооого прави, или хлабината между стрелата и водача е по-голяма от някаква стойност, или материалите не са с нисък коефициент на триене, или всичко заедно, триенето може да нарасне значително и да обезсмисли затворения водач.
Фирмата Тригонс си направила труда да създаде водач с много висока точност, както цитирах по-горе, и се хвали и рекламира своята продукция. За отбелязване е, че те ускоряват с 3 х 17, разтегнати на 3,2.
Аз също бях силно впечатлен от заявената висока точност и ако обърнеш внимание, по памет съм написал 0,1 мм, не 0,01. При желание иди на сайта им и виж сам.
Какви равни мушки, Лозане, това са направили хората, кое е суха теория, то няма никаква теория?
Цитирам го, за да се учим от тях. Ако поизучим още въпроса ще открием и други подобни постижения, те физичните закони са си обективни.
Хайде, стига с тия детски мисли, нали тук обсъждаме, никой не идва насила във форума. Чрез общуването в него всички участници получаваме много пъти повече, отколкото даваме, нали? 
Никой не насилва никого да прилага или да не прилага някакви стандарти и точности. |
|
@spear: Юли, ако някой не го мързи и много му трябва да знае точната маса на стрелата, може и да си я сметне.
Площта на сечението на стрелата в мм е r х r х 3,14 = mm2
Площта (в мм2) по дължината в мм е равна на обема - в мм3.
Този обем, делен на 1000 е равен на обема в см3.
Тези см3 х 7,8 е равно на масата в грамове.
Редакт.: Горното - ако ще си строим нещо. Ако вече я имаме, си я претегляме.. 
П.П. Подозирам, че в някой сайт може вече да се е появила таблица с колко Джаула енергия трябва да поразим риба с дадена големина (маса), за да имаме вероятност да я вземем над 0,8... И от там за специалисти може да почнат едни разчетииии...  |
|
Еййй, Владо, пак не си разбрал.
Или си мислиш, че твоите знания и въображение са върхът на човешката мисъл...
Очевидно желаните от нас стойности на достатъчно дебела (8 - 9,5мм) стрела, начална скорост 30+ м/с, приемлив усещан откат, минимални възможни размери на целия харпун при гарантирана здравина и пр., може да се достигнат в някакви граници, не във всякакви. Както се вижда на пазара,търсенията как да стане това продължават и някои производители твърдят, че постигат резултати.
Ето по-надолу показвам извадка от обясненията на гръцкия производител Trygons. Повече подробности и много изразителни снимки можеш да видиш на [link] .
Текстът гласи приблизително:
"Водачът е изработен и проверен за линейност(отсъствие на кривина) на специализирана автоматизирана шейна с цифрово-програмно управление. В резултат, сега Тригонс предлага точност 0,01мм кривина на водача[/b]. Изглежда преувеличено, но в някои случаи получихме 25% увеличение на предадената на стрелата енергия само от това постижение!...."
2) The track is machined and checked for straightness by a dedicated heavy duty automated cnc slide. As a result, Trygons now offers 0,01milimeters track straightness accuracy! It seems exaggerated but in some cases we had 25% increase in power output just by that feature. Also, we now offer dedicated enclosed tracks for all diameters, from 6,3 milimeters up to 10 millimeters.
3) The barrel now has 40% more unidirectional carbon fibers. “RX” Series, has an even harder type of unidirectional carbon fibers, twice as hard. As a result, our new models can sustain more loading force than before, with negligible barrel bending. Every gun gets a stiffness measurement before shipment, as a quality test. For those who like “speargun tweaking”, series “RX”, now offers stability even up to 5X19mm at 3,2ratio loading ! But, be very careful, since the gun can take it, but human bone and joints can't take that level of backslash. Our suggestion is that tests are done on a fixing base instead of manually.
Не е добра идея да доказваме как нещо техническо е невъзможно...
За пореден път: В този наш сайт ние СПОДЕЛЯМЕ, търсим подобрения, идеи и пр. и пр., а не обсъждаме личностните качества на участниците. Радваме се на всяко постижение - у нас и по света, учим се, съпреживяваме радости и горчивини, избягваме вече допуснати грешки... Не виждам нищо сложно за мислене и разбиране. |
|
Хм, определящо е за какви точно граници на параметрите става дума.
Затвореният водач позволява използване на повече енергия на ластиците ДО НЯКАКВИ ГРАНИЦИ примерно за следния случай:
1. Водачът е от тефлон или друг материал с още по-ниско триене и достатъчна твърдост и устойчивост на изтриване, т.е. най-доброто възможно, и е изключително прав.
2. Водачът има кривина <0,1 мм на 1 м дължина.
3. Стрелата е с много висока гладкост и дадена твърдост.
4. Силата на ластиците не надхвърля дадена стойност.
Разбира се, че за всяка стрела съществува сила (на ластиците), която ще я "нагърчи". Въпросът на строителите на (ролков или не) харпун е, при какви дадени стойности (водач, стрела, ластици, свойства на материалите...) загубите от нагърчване ще са много по-малки от ползите от "подпирането" на стрелата о водача по време на ускоряване и крайният резултат е желаната начална скорост...
В началото харпуните не са имали никакви водачи, чак после някой се е сетил да използва затворен такъв за решаване на този проблем...
Всичко това не пречи някой като си строи харпун с цял водач да открива отново споменатите зависимости и да му се гърчи стрелата или да има прекалено голямо триене защото е пропуснал дори само един показател. Например изработването на водачи с кривина под 0,1 мм на дължина 1 м изисква прецизни машини, вероятно в гаражни условия не може да се постигне, а непостигането на такава точност може да обезсмисли всички други усилия... Или ако се опитаме отново да използваме изкривена стрела, която е уж "изправена"...  |
|
Според източници, заслужаващи доверие, вибрациите на стрелата при ускоряване могат да погълнат до 50% (!!!) от енергията на ластиците.
Създаването на вибрации зависи най-силно от съотношението дължина/ диаметър, твърдост на материала и силата на ластиците. Ние като искаме да придадем по-голяма енергия на стрелата и тя да не е от твърд, крехък материал, остава да намаляваме дължината и увеличаваме диаметъра - колкото е целесъобразно за даден лов.
Друг способ, прилаган при много силните харпуни, е затворен водач. Там при много голяма точност на изработване, хлабините около стрелата са под 0,1 мм и при качествен материал на затворения водач загубите от триене на стрелата в него са много по-малки от тези от вибрации, които биха се получили при отворен/никакъв водач.
При удар на много тежка и с голяма скорост стрела в камък, върхът може да се огъне или счупи. Затова някои производители, включително български от 60-те години, правеха и правят върхове на резба (че и с 2 контри). Много по лесно и евтино е да се смени изкривен, счупен или забит в камъка връх, отколкото цяла стрела.
Всичко това е обсъждано и известно, но важи в по-голяма степен за ролкови харпуни. |
|
Тая прекрасна снимка си струва цялото пътуване!  |
|
@Iskam na more: Масата на стрела 140/6,5 НЕ Е равна на масата на стрела 115/6,5 - втората е по-лека.
Всички ластици, които съм ползвал до сега са с положителна плаваемост, макар и нищожна.
При смятане на масите на стрела към тяло, към "тяло" се добавят всички части по него, включително макара, въжета, корди, кримпове...
Ластиците се опитват да се съкратят към средата си по време на ускоряване на стрелата, за това половината от тяхната маса може да се добави към "тяло", но тя е незначителна.
За идеално съотношение на масите на тялото и стрелата може да се приеме стойност, осигуряваща отделяне на опашката на стрелата от главата ПРЕДИ главата да се е повдигнала... В това съотношение огромно влияние има енергията на изстрела и времето за предаване на тази енергия от ластиците на стрелата.
Например главната (не единствена) причина за съвсем приемливия (по литературни данни) откат на ролковите харпуни е силно увеличеното време за действие на ластиците (около 2 пъти!!), което позволява постигане на по-голяма начална скорост при малко по-малко средно ускорение (ако сравняваме с класическо задвижване и равни дължини). Стойността на ускорението пък, създавано от ластиците и зависещо от тяхната сила и масата на стрелата, влияе на усещания откат, който предизвиква повдигане на главата...
Колкото и изчисления да правим, от един път, че и от два, не можем да постигнем оптимално съотношение между всички тези съставки.
Обикновено се почва от целта (рибата), която искаме да вземем. Целите, които доста български подводни ловци имаме вероятност да срещнем извън ЧМ, могат да стигат до 100 и повече килограма. Като знаем какви стрели ползват други напреднали колеги по света, ми изглежда основателно да смятаме, че 8 мм качествена стрела е най-малкият калибър за такива риби. Е, от там нататък задачата е : как да се закара 8 мм стрела хоризонтално на 6+ метра и там да уцелим 7 от 10 пъти консервна кутия... и т.н. |
|
Прекрасно четиво...
Приятели и колеги, някой сега да не се хване да спори с бай Минев. Когато е писана книгата, преди 30-40 години, това е било нивото на знанията - без интернет.
Изобщо е голяма ценност и достойнство, че българин е написал книга на такава тема. А част от мненията и препоръките му не само са актуални и днес, ами и повечето производители на екипировка нямат точна представа за какво става дума. |
|
Хм, това може да е към "Как стават белите", но понеже само по себе си е недоизучено, от друга страна има много информация, ще се обсъжда и ще научаваме все повече, предлагам да си стои в отделна тема.
Ето превод на текста:
По въпросите на Гълтане на Въздух (ГВ) (довкарване на въздух) в белите дробове:
ГВ в белите дробове е техника, използвана от гмуркачи за да увеличат налягането в дробовете си над нормалното. Смята се, че тази техника помага за достигане на по-големи дълбочини, разстояния и времена. Неотдавнашни събития през последните няколко години показаха, че тя крие рискове.
Известно е, че ГВ е довело до различни вреди и заболявания, включително, но не само до: въздух в артериите(въздушен емболизъм), въздух между дробовете (пневмомедиастинум), пневмоторакс и кръвоизлив в дробовете. Всички тези състояния могат да доведат до смърт, когато не са доразпознати и лекувани. Фактори, влияещи на риска от нещастен случай са били позите, водещи до увеличаване на налягането (разтягане, йога по време на ГВ) и сбора от значително ГВ и определени дисциплини (постоянна тежест без плавници, динамична апнея без плавници). Кръвният ток (преместване на кръвта) и/или белодробен оток могат също да повлияят на налягането в белите дробове след дълбоко гмуркане, когато са подпомогнати от ГВ, чрез допълнително намаляване на физическия обем на дробовете.
За да се защитите от тези случаи се препоръчва:
А. Избягвайте ГВ „на сухо”.
Б. Никога не увеличавайте ГВ значително в сравнение с предишни опити.
В. Никога не съчетавайте ГВ с пози, увеличаващи налягането (йога или по друг начин).
Г. Внимавайте когато обмисляте да извършите ГВ и гмуркане (в басейн или в дълбочина) без плавници.
Д. Инструктори, треньори и опитни гмуркачи да предупреждават гмуркачи, при които наблюдават потенциално опасно поведение за ГВ.
Е. Силно се препоръчва да се докладва всеки отрицателен опит, свързан с ГВ както в миналото, така и наскоро, на структурите на АИДА, с цел по-нататъшно повишаване безопасността и знанията по тази тема.
С най-добри пожелания: Рик Рьоскен, медицински служител.
А ето и комнентарите, които бихме искали да добавим:
Напомняме, че е напълно безсмислено да се ГВ за гмуркания по-плитки от 60-70м. Преди използване на тази техника с две остриета, предпочетете подобряване на личната ви техника, отпускане, постигнете отлична техника на изравняване. Тези неща ще ви позволят да гмурнете по-дълбоко или по-далеч – по-бързо и по-безопасно. Обратното на препоръка А. по-горе, ние смятаме, че е по-безопасно редовно да се практикува сухо ГВ – за да се тренира тялото и техниката, ако знаете как точно и правилно да го правите, отколкото само да ГВ от време на време при необходимост. Препоръчваме да се прави 3 пъти на седмица при редовни гмуркания или състезания, да се увеличава броя на „глътките” наистина постепенно – по 1-2 на всеки 2 седмици и никога да не добавяте повече от 60-70% от вашия максмум. Всичко това е част от курса на АИДА 4*. Преразтегнати алвеоли губят своята разтегливост и стават порести, увеличавайки риска от белодробно възпаление и въздушна емболия.
Относно препоръка В. По мое мнение лесно е значително да се намали риска: вместо да се разтягате след като вече сте вкарали допълнително въздух (ГВ) и така се излагате на риск от нараняване при някое грешно движение или твърде много ГВ, вдишайте, заемете позата, СЛЕД ТОВА само ГВ, увеличавайки обемите постепенно ат тренировка на тренировка (ако не сте запознати с тези техники на разтягане, дори се разтягайте само с вдишани 80-90% и без никакво ГВ в началото). По този начин е лесно да спрете и незабавно да изпуснете налягането при почувстване на каквото и да е неудобство, преди каквато и да е болка. Помнете, че за разлика от вашите мускули, които усещат болка и ви предупреждават кога да спрете, белите дробове имат твърде малко рецептори за болка. При дълбоки гмуркания винаги издишвайте: малко на 20 м (не забравяйте да предупредите осигуряващия гмуркач, да не го обърка с припадане), но специално през последните 10 м. По пътя нагоре въздухът се разширява по-бързо отколкото кръвта се връща към периферията, т.е. той се разширява в намален разполагаем обем, създавайки опасно високо налягане.
За поясняване искам да добавя: алвеолите ни, най-малките мехурчета, където се извършва очистване и окисляване на кръвта, са много тънки и издържат свръх/под налягане, не повече от 0,2 - 0,22 кг/см2.
Ето и още по темата:
[link]
[link] |
|
@FI6IFI6: Ако си далеч от мястото за излизане и се появи вятър в някоя друга, нежелана посока, голямо плуване се отваря. |
|
Явно си трябват обувки.... на всеки лично по крака. Или в няколко типоразмера. Твърди, леки и със специална форма, позволяваща надеждно закопчаване на перата. Ако станат, ще бъде друга, нова тема. |
|
@Dobs: На Пикасо 16 мм от 2007. Най-пъргавите и дълготрайни ластици за всички условия... Вече ги няма. |
|
Както пише по-нагоре, има доста добри идеи в тях, но перата са по-тесни от максималното възможно, стабилизаторите са само в края на перата; за да се застраховат от грубо ползване, производителите са заздравили началото на перата, където при плуване няма огъване, а главно създаване на индуктивно съпротивление, т.е. загуба на енергия. Ъгълът е почти идеален... (той е малко индивидуален). За дълготрайност - не знам. |
|
Брей, те уж нямат такива големи усти, пък виж как се е опитал да хапне перото, после е разбрал, че кюмюра не е за ядене и го изплюллл... 
Май трябва да измислим бронирани пера - за ползване при лов на туни. |
|
Курсът за начинаещи (първо ниво) включва обучение, отработване и затвърждаване на динамични стероитипи като китово салто, изравняване, движения с ръце, крака, глава, действия при/след изплуване и пр. За това е необходимо поне 2.80 - 3 м дълбочина...
А стрелбата е съвсем отделно нещо. За там предполагам може да се уреди в съботно време едно басейнче в Люлин, но трябва да го заемем цялото, т.е. да го платим... И ако участниците са под 15, цената става висока... |
|
Нови Продукти
Цена: 372.00 Лв.
Spearfishing
|